KULTURNI DAN

V četrtek, 26. novembra 2015, smo imeli učenci od petega do devetega razreda organiziran kulturni dan.

Prvo učno uro smo se pogovarjali o muzikalu Metuljev efekt in si ogledali nekaj odlomkov iz znanih tujih in domačih muzikalov. Napočil je čas za malico. Po malici smo se obuli in oblekli, nato pa sedli na avtobus. Učenci šestega in sedmega razreda smo se odpeljali na Breg. Sprehodili smo se do tretjega mitreja. To je bil mitrej perzijskega sončnega boga Mitre. Najprej smo imeli voden ogled, nato pa smo si lahko sami ogledali razstavo. Videli smo ostanke rimskih reliefov, polovični steber, temelje pa tudi rimske ostaline. Na mestu, kjer stoji mitrej, je nekoč stalo mogočno mesto Poetovio. V mitreju so smeli biti samo moški. Ti so častili boga in jedli podprti na komolce. Videli smo tudi veliko sliko, ki prikazuje Mitro in bika, ki ga je bog ubil. Okoli slike je razprostrt zodiak – nebesna znamenja. Naš ogled se je končal.

Spet smo sedli na avtobus in se odpeljali do ptujske gimnazije. Tam smo si ogledali muzikal Metuljev efekt. Muzikal ni predstavljal metuljev, govoril je o drugačnosti. Vanj je bilo vključenih veliko različnih glasbenih zvrsti: jazz, pop, rock, klasična glasba.

Njegov nauk je bil, da smo ljudje med seboj različni in da moramo to sprejemati ter da smo med seboj povezani. Po končanem muzikalu smo se polni prijetnih vtisov vrnili v šolo.

Ta kulturni dan mi bo ostal v spominu, saj sem si ogledala zanimiv muzikal, z ogledom mitreja pa sem si razširila še znanje o Rimljanih.

Eva Žunkovič, 6. b

(FOTOUTRINKI)