V petek, 20. 09. 2024, je v Talumu potekal dan inovativnosti. Dan inovativnosti priredijo vsako leto in 20. september se nameni temu dnevu. Letos pa je zraven tega Talum praznoval svoj 70. rojstni dan. Na ta dan so odprli skulpturo sedemdesetih metuljev, ki jo je zasnoval in v sodelovanju s Talumom izdelal umetnik Tomaž Plavec.

Naš dan se je na OŠ Kidričevo začel z malico, ki nas je pričakala prej kot ponavadi. Siti in polni energije smo se nato odpravili na pot, ki nas je vodila do Strnišča, kjer se nahaja še nedolgo nazaj zgrajena Industrijska cona Taluma. Tako smo se peš sprehodili na kraj same prireditve in ko smo prispeli, so se pevci otroškega in mladinskega pevskega zbora postavili na pripravljene praktikable, jaz pa sem odšla do organizatorice dogodka, ki mi je predala navodila za vodenje programa. Kmalu je prispel tudi moj sogovorec iz Cirkovc Jaka Šestanj, ki je prav tako devetošolec. Skupaj sva pregledala vezni tekst, medtem pa so pevci pridno ogrevali svoje glasove in se pripravljali na nastop. S kolesi so se pripeljali tudi učenci OŠ Cirkovce.

Sama prireditev se je začela nekje ob deveti uri in vse skupaj je trajalo približno eno uro. Petje, igranje, govori in seveda tudi predstavitev samega projekta »Aluminij 4ever / Aluminij za vedno«. Projekt nam je predstavil vodja Taluma Marko Drobnič, seveda pa sta tudi obe šoli predstavili, kako smo se učenci devetih razredov spoprijeli s projektom. Že od oktobra 2023 smo namreč imeli vse informacije o projektu, ki so nam jih predali zaposleni Taluma in seveda sam umetnik Tomaž Plavec. Od tega dne smo pridno zbirali aluminij vse do 22. aprila 2024, vsak učenec pa je narisal tudi skico svojega metulja, ki jo je umetnik nato z zbranim, pretaljenim aluminijem spremenil v aluminijastega metulja. Ko je izdelal vseh sedemdeset metuljev, jih je sestavil skupaj v skulpturo v obliki kroga. Ta krog metuljev namreč ponazarja naše sodelovanje v tem projektu, lahkotnost in svobodnost, povezanost in prijateljstvo in seveda sam motiv Taluma. Največ zahvale gre seveda gospodu Tomažu, saj je ustvaril izvrstno skulpturo in to zanj ni bilo prvič, da je sodeloval v projektu s Talumom; vsak izmed nas pa se je zagotovo počutil pomembnega, saj je lahko sodeloval pri nečem tako navdihujočem.

Na koncu prireditve smo vsi zbrani sklenili krog okoli skulpture in s tem potrdili našo povezanost in zvestobo, ob tem pa je nam je čarobnost pričarala Nika Bingo iz 5. a OŠ Kidričevo s svojim angelskim glasom s pesmijo Butterfly.

Čakali sta še nas pogostitev in slastna torta, nato pa smo se ob enajsti uri odpravili nazaj do šole. Poslovili smo se od prijateljev iz Cirkovc in krenili na pot. Med hojo smo se pogovarjali o preživetih trenutkih, ki nam bodo večno ostali v spominu. In tako kot je rekel gospod Marko Drobnič: »Nekoč se boste s svojimi otroki in vnuki sprehajali mimo skulpture in jim povedali, da je eden izmed metuljev vaš. To vas bo večno spominjalo na osnovno šolo, prijatelje in mladost.«

Bilo je zares lepo dopoldne, najboljše izmed vsega pa je, da bo ta dan zapečaten skupaj s skulpturo za vedno.

Arandjela Horvat, 9. b